כוחה של התקשורת – חלק 2

מתוך הרשימה הזו ישנם גם תתי נושאים שאפשר להכניסם תחת המטריה המכונה תקשורת. ההשפעה שלה עצומה בכל קנה מידה וסימוכין לכך ניתן למצוא במאות אלפי מחקרים שנעשו בעולם מראשית ימיה של הטלוויזיה או של הרדיו וכמובן בשנים האחרונות עם פריחת האינטרנט. חוגים לסוציולוגיה משלבים בתוכנית הלימוד שלהם קורסים הדנים בהשפעת התקשורת על ילדים, השפעת התקשורת על החברה בכלל וגם על קשישים, צעירים על זוגיות בעידן המודרני עם השפעות תקשורתית וכו’.

היכולת של התקשורת לעטוף אותנו במסרים ולהטמיע אותם בחיי היום יום שלנו היא זו שמצליחה בסופו של דבר למכור לנו ספה, ריהוט משדרי או חדרי תינוקות גם בלי שהעפנו בהם מבט אחד במציאות שאינה במסך הקטן.

הטלוויזיה נועדה לבדר כמוה גם הקולנוע או האינטרנט. אך בכוחם של כל אלו לעשות עוד דברים רבים, לחנך, להעביר מידע, להעשיר אותנו בידע נוסף, לרגש אותנו, לאפשר לנו תקשורת מילולית או כתובה אחד עם האחר ועוד. נראה שככל שחולפות השנים התקשורת מחזקת את מעמדה ומשפיעה לא רק על הפרט אלא על החברה כולה. בכוחה של התקשורת להביא אותנו לרכוש באקראי בערוץ הקניות וגם להפיל ממשלה. אין ספק שזהו כוח עצום שמנותב על ידי כוחות מסויימים ויש לשלוט עליו ללא הרף על מנת שלא יצא משליטה.